Tall Ships' Races

Na tej stronie znajduje się tłumaczenie oryginalnego tekstu ze stron Sail Training International

dokonanego przez administratora strony

 

Pomysł organizacji międzynarodowych regat żaglowców których załoga składa się z młodzieży powstał w 1953 roku.
Emerytowany londyński prawnik, Bernard Morgan miał marzenie stworzenia Bractwa Morskiego które zgromadziłoby młodzież z całego świata na przyjaznych regatach. Uważał, że takie regaty byłyby świetnym uwieńczeniem kończącej się ery transportu morskiego "pod żaglami". Koncepcją tą zaraził Ambasadora Portugalii w Wielkiej Brytanii Dr Pedro Theotónio Pereira który uznał, że takie regaty owocowałyby dobrymi relacjami i zrozumieniem wśród młodych ludzi z różnych krajów.
Im dłużej Morgan i Pereira rozmawiali o tej idei tym więcej osób dołączało do grupy jej zwolenników włączając do nich Hrabia Brytanii i Księcia Edynburga Mountbatten'a. Dzięki działaniom tej grupy powstał Komitet Międzynarodowych Szkoleniowych Regat Żeglarskich i rozpoczęto organizację wyścigu z Torbay (Wielka Brytania) do Lisbony (Portugalia) w lipcu 1956.


Informacja o International Friendship Trophy (Międzynarodowe Trofeum Przyjaźni)   click here

Informacja o odwiedzonych przez The Tall Ships' Races portach i terminach  click here

Lista żaglowców uczestnicząca w pierwszych 20 edycjach Regat  click here

 

W pierwszym wyścigu uczestniczyło 20 jednostek podzielonych na dwie klasy, pierwszą o żaglowcach powyżej 100 ton i drugą o tonażu mniejszym. Uczestniczyły żaglowce z Argentyny, Belgii, Danii, Francji, Włoch, Norwegii, Portugalii, Szwecji, Turcji i Wielkiej Brytanii. Linnię mety jako pierwszy przekroczyła JUANA jacht z Argentyny, ale po dokonaniu korekty przeliczeniowej ze względu na wielkość jednostki, ostatecznie pierwsze miejsce zajął żaglowiec brytyjski MOYANA a na drugi miejscu sklasyfikowano żaglowiec norweski CHRISTIAN RADICH.
W drodze powrotnej do Southampton wydarzyła się katastrofa i w efekcie MOYANA zatonęła. 23 osobową załogę uratowano, która wykazała się ogromną przedsiębiorczością gdyż uratowała ze sobą Trofeum.

Regaty były planowane jako impreza jednorazowa, ale ze względu na ogromne zainteresowanie publiczności szczególnie w krajach z których przybyły żaglowce uczestniczące, Komitet postanowił powtórzyć to wydarzenie w 1958 roku i zadecydowano, że Regaty będą się od tego czasu odbywać co dwa lata. Komitet organizacyjny ukonstytuował się jako ciało stałe pod nazwami kolejno STA, ISTA by w końcu powrócić do nazwy dzisiejszej tj. Sail Training International.

W Regatach naogół uczestniczy 70-100 jednostek co pozwala młodym ludziom być członkami wymiennych międzynarodowych załóg. Obecnie The Tall Ships' Races odbywają się każdego lata na morzach od Bałtyku do Śródziemnego.

Regaty naogół wizytują cztery porty. Regaty Nr 1 odbywają się na trasie od portu 1-go do 2-go. Następna część to żeglowanie-w-kompanii pomiędzy portem 2-gim i 3-cimrzyszące (kulturalne, sportowe i socjalne). Ostatnim dniu pobytu w ostatnim porcie organizowana jest Parada po ulicach miasta a następnie uroczystość wręczenia Trofeum. Przybycie żaglowców, dobijanie i odbijanie od nabrzeży oraz Parada Żagli jest organizowana przez kapitanaty poszczególnych portów. Miejscowe społeczności z grupami społeczników zajmują się poszczególnymi jednostkami.