Supełki

 

Poniższy teks ściągnięty z nieistniejącej już strony: http://nurkomania.pl/htm/we003.htm

 

Ósemka podwójna

Wyblinka

Ratowniczy

Cumowniczy żeglarski

Wantowy

Kotwiczny

 

Ósemka podwójna

Linę złożyć podwójnie (długość złożenia zależy od grubości liny, grubsza lina - dłuższe złożenie), następnie krzyżujemy liny podobnie jak na rysunku.

Przekładamy pod spodem i wkładamy w powstały obszar wolny koniec.

Zaciągamy.

Na linie należy zawiązać ósemkę i przełożyć wolny koniec liny przez ucho w karabinku.

Wolny koniec wplatamy na ósemkę.

Zaciągamy.

 

Wyblinka

Nadaje się szczególnie do wiązania przedmiotów które posiadają obłe kształty, jak np: belki, kije, czy żerdzie. Sprawdza się wszędzie tam gdzie nie ma uchwytu do którego można by przywiazać linę (jeżeli jest o co zawiązać lepiej stosować węzeł  ósemkę podwójną plus karabinek lub węzeł ratowniczy) .

 

Używany do zawiązania linki na linie lub przedmiocie o większej średnicy lub obwodzie. Typowe zastosowanie to wiązanie wyblinek (linowych szczebli) na wantach. Węzeł mocno  trzyma po obciążeniu i namoknięciu trudno się rozwiązuje, pracując na szarpanie przeciera linę - dlatego nie należy go używać do cumowania. 
Stosuje się dwie metody wiązania: 

  • na przedmiocie

  • bez przedmiotu (w powietrzu)

Wyciągamy ręce przed siebie i krzyżujemy (prawa pod lewą). Chwytamy lewą i prawą dłonią prostą linę.

Rozkrzyżowujemy ręce, uzyskamy ustawienie liny jak na rysunku.

Przekładamy prawa pętle za lewą i węzeł gotowy.

 

 

Ratowniczy

Węzeł ten am szerokie zastosowanie, umiejętność jego sprawnego wiązania obowiązuje każdego żeglarza. Za jego pomocą robi się na końcu liny oko do cumowania, może być użyty do połączenia dwu lin. Typowe zastosowanie to zabezpieczenie człowieka w trudnych warunkach pracy na pokładzie, za burtą lub na wysokości. Pętla tego węzła nie zaciska się nawet przy dużym obciążeniu. 

Sposób wiązania ratowniczego na sobie

 

Podjętą linę trzymamy mocno lewą ręką w takim miejscu aby swobodnie oprowadzić wolny koniec za plecami. Wiązania węzła rozpoczynamy wykonując prawą ręką nachwyt i podchwyt w kierunku strzałki (a) na trzymanej lewą ręką linie. W ten sposób prawa ręka razem z końcem liny znajdzie się w pętli (b). Trzymany prawą ręką koniec liny przekładamy wokół liny trzymanej lewą ręką, pociągając go do siebie (c) zaciskamy pętle. Po zaciśnięciu kontrolujemy prawidłowość wykonania. Przy wiązaniu węzła tym sposobem należy zwrócić uwagę, aby przy robieniu pętli i przekładaniu końca liny cała dłoń nie znalazła się w pętli, bo w przypadku nagłego obciążenia liny  grozi zaciśnięcie się pętli na przegubie dłoni.

 

 

Cumowniczy żeglarski

Najlepszy węzeł do cumowania, łatwy do zawiązania oraz odwiązania

oraz graficzne przedstawienie sposobu wiązania.

I faza wiązania

II faza wiązania

 

Wantowy

Służy do łączenia dwu lin . Stosowany często do awaryjnej naprawy want.

Zaciska się bardzo mocno, jeżeli został zawiązany na linach to najlepiej odciąć część liny niż męczyć się z rozwiazaniem

 

Kotwiczny

Służy do wiązania kotwic, sond, wiader itp. Sposób wiązania na długiej linie jest następujący:  w dostatecznej odległości od końca liny wiążemy supeł (nie zaciskamy go jednak) następnie koniec liny prowadzimy przez ucho jak na rysunku. Wolny koniec liny wprowadzamy w poprzednio przygotowany węzeł zwykły, prowadząc go w ślad za lina związaną i tworząc kluczkę (patrz wyżej).