Nawigacja morska dla Rodziców

 

Odwieczne pytanie Shakespeare'a: To be or not to be? zamienia się w naszym wydaniu:

Jak znaleźć nasze pociechy które są gdzieś tam daleko na morzu?

 

Rodzic przerażony

Rodzic przerażony. Proponuje przejście do opcji No.3 (poniżej). Zaczynamy od: porad dla Rodziców, studiujemy pogodę (linki po prawej)

Klub Oszalałych Rodziców

Prognozy pogody

 

Rodzic - spoko

Rodzic na luzie. Dzidzia pojechała, jej wybór, poczekamy do powrotu a w międzyczasie zająć się swoimi sprawami i przeglądaniem różnych stron:

Spoko - top lista

Mamy spoko dzieciaka

Trochę humou nie zawadzi

Rodzic zorientowany. Najlepsze rozwiązanie. Polecamy.

 

Ambitnych żeglarzy zapraszam na kursy nawigacji prowadzone przez Kapitana Baranowskiego.

Można zwrócić się o pomoc do znanych nam aktywnych sterników lub jeszcze lepiej studentów Wydziałów Morskich Nawigacji (Asik).

Poniżej przedstawiam informacje na możliwie ogólnym poziomie które, mam nadzieję, że są prawdziwe i pomogą wszystkim w orientacji w komunikatach ze stron internetowych Bractwa Brygowego i innych. Administarator jest co prawda sternikiem jachtowym (prehistoria) a na Chopinie płynął jako załoga w rejsie szkoleniowym.

Generalnie opieramy się na podanej pozycji żaglowca jak np. w dniu 26.11.2005 roku: Pozycja 36°08' N, 012°59' W (Kapitan Kantorysiński).

Konieczna jest odpowiednia mapa ze współrzędnymi. W tym celu proponujemy odpowiednie mapy tz. Admirality Charts (kliknięcie na odpowiednią mapę daje powiększenie - zwykle po powiększeniu i odczekaniu kilkunastu sekund na wczytanie wszystkich parametrów przez komputer, w prawym dolnym rogu znajdziemy dodatkowy znaczek umożliwiający dalsze powiększenie).

Podaną pozycję znajdujemy na mapie Atlantyk-Afryka (skrzyżowanie osi N - to góra/dół oraz W - lewo/prawo):

 

Atlantyk-Afryka

Atlantyk-centrum

Karaiby

 

Do oceny przebytych odległości warto zapamiętać, że trzeba ustalić kąt przestrzenny przebyty przez żaglowiec (na prezentowanych mapach odmierzamy odległość cyrklem a następnie mierzymy na bocznej podziałce) na powierzchni płaskiej a nie na powierzchni sfery. Pamiętamy, że 1 minuta kątowa odpowiada 1 MM mili morskiej czyli 1 stopień 60 MM milom. Znając dwie pozycje możemy zamiast cyrkla posłużyć się twierdzeniem Pitagorasa. Obydwie metody zaprezentowano poniżej.

Załóżmy, że żaglowiec był w pozycji A (36°08' N, 012°59' W) i przepłynął do B (33°28' N, 014°45' W). Oczywiście obliczenia i pomiary są przybliżone z powodów pominiętych w tym przykładzie (dla prostoty zrozumienia).

Uwaga: Na mapach o dużych zmianach szerokości i długości geograficznej siatka mapy przestaje być równomierna (kwadraty). Tak więc zaleca się jednak metodę obliczeniową określenia odległości lub przebytego dystansu.

Oczywiście dobowe przemieszczenia żaglowca zależą od warunków pogodowych (kierunek i siła wiatru). Dla przybliżonej orientacji warto przypomnieć z doświadczeń Chopina na trasach atlantyckich, to przy wietrze rzędu 3-4B uzyskujemy 100-140 MM na dzień. Przy braku wiatru, płynąc na silniku, Chopin przebywa zbliżony dystans.

Tak więc uwzględniając pozycję np. portu Praia (Cabo Verde) 14° N, 24° W to po obliczeniu odległości w linii prostej która wynosi około 1480 MM.

Podobne obliczenia (linia prosta) dla innych odcinków:

Fernando de Noronha (4 S, 32 W) a więc około 1200 MM od Praia

Martynika (14 N, 61 W) a więc około 2100 MM od Fernando

 

Poniżej przedstawiono raport z trasy z portu Praia (Wyspy Zielonego Przylądka - Cabo Verde) do portu Bridgetown (Barbados). Była to Szkoła pod Żaglami (2002/3). Z relacji Mateusza wynika, że warunki na pasacie były bardzo sprzyjające i Chopin przebył tę trasę w rekordowym czasie.

Trasa na wyspy Fernando de Noronha a w szczególności powrót w kierunku Martyniki będzie o wiele trudniejsza i zajmie o wiele więcej czasu (w szczególności drugi jej etap).

Awaryjne miejsce daleko na Atlantyku (Brazylia - część Pernambuco) a blisko równika to Penedos de Sao Pedro.

 

sts F.Chopin daily distances on the route from Praia (Cabo Verde) to Bridgetown (Barbados) 'School Afloat 2002/3)

Przykład

 

Dziennika pokładowego

Trasa: Praia-Bridgtown

 

Dla osób śledzących losy uczestników Szkoły po Żaglami poniżej przytaczam czasy uzyskane na niektórych odcinkach rejsu:

Gibraltar-Praia około 16 dni

Praia-Bridgtown około 15½ d

 

Dokładne dane historyczne posiada z pewnością pani Anna Bąkowska z EWSPiA.