Martynika

Martinique by MSN Maps

France by Wikipedia

Fort-de-France by Wikipedia Martinique Ports

Martynika - terytorium zamorskie Francji

Sail Pilot

bardzo szczegółowe opisy podejść do portów włącznie z mapkami (większość portów) (franc.)

Welcome to Martinique

bardzo szczegółowe opisy: turystyka, zakwaterowanie, kontakty itp. (ang.)

Conseil Regionale de Martinique

szczegółowe opisy: turystyka, zakwaterowanie, kontakty itp. franc.

 

Fort-de-France - wiadomości ogóle, zdjęcia itp. (franc.), Wikipedia, bogaty przewodnik.

Lamentine Airport - tutaj lądują brygowcy.

 

Wiki - wolna encyklopedia internetowa (pol.)

Galeria fotografii z Fort-de-France.

Ciekawy przewodnik - opisy, zdjęcia itp. (ang.)

Krótka historia Martiniki (ang.)

Link do ciekawego opisu i galerii (ang.)

Loney Planet - bogata informacja (ang.)

Fort de France sightseeing - zbiór linków do przewodników (ang.)

Galen R. Frysinger - galeria pięknych zdjęć z dużą ilością opisów (ang.)

Informacje o tanich lotach (franc.)

Martinique

Galeria Google

 

Martinique - detail map of the island

Carribean Flag

Martinique - Vulcan Montane Pelee

Fort-de-France: harbour areal view

Fort-de-France Plan

Informacje ogólne:

Ryzyko chorób: poparzenie słoneczne, biegunka i pasożyty przewodu pokarmowego, w nieprzegotowanej wodzie mogą się czaić zarazki motylicy.
Czas: GMT minus 4 godz

Na Martynice oszczędni turyści powinni przygotować się na minimalny wydatek rzędu 80 USD dziennie, natomiast umiarkowany budżet nie przekroczy 150 USD dziennie, o ile będziesz korzystać z transportu publicznego i od czasu do czasu samemu przyrządzać posiłki.

 

Fort-de-France
Choć jest to największe i najbardziej kosmopolityczne miasto Małych Antyli, większość jego uroku ma swoje źródło w naturalnym położeniu na krańcu zatoki Baie des Flamands, w otoczeniu wyrastających od północy gór Pitons du Carbet.

Połączenie wąskich, gwarnych uliczek, parków, biur oraz pochodzących z przełomu wieków budynków mieszczących butiki i kafejki nadaje miastu charakter w równym stopniu paryski, co karaibski.

Sercem miasta jest Savane, duży park z fontannami i wysokimi palmami, w którym odbywają się sporadycznie koncerty na świeżym powietrzu. Innym dużym terenem rekreacyjnym jest Park Floral. Na znajdującym się tu targu kupić można orzechy kokosowe i inne produkty; w pobliżu znajduje się również targ rybny.

Jednym z ciekawszych budynków w Fort-de-France jest Biblioteka Schoelchera. Tę kunsztowną i barwną konstrukcję z kopułą w stylu bizantyjskim zaprojektował architekt Henri Pick. Zbudowana w Paryżu na Wystawę Światową w 1889r., została następnie rozebrana, przetransportowana do Fort-de-France i tu ponownie złożona. Kolejnym dziełem Picka jest katedra Saint-Louis z 1895r. ze wspaniałymi witrażami oraz potężnymi organami.

Inne miejsca godne zwiedzenia to Pałac Sprawiedliwości (Palais de Justice), neoklasycystyczny budynek sądu z 1906r., przypominający francuski dworzec kolejowy; Departamentalne Muzeum Archeologiczne (Musée Départemental d'Archéologie), które dokumentuje indiańską przeszłość wyspy; oraz Akwarium (Aquarium de la Martinique), gdzie obejrzeć można środowisko naturalne tropikalnej rzeki.

Saint-Pierre
Saint-Pierre, dawna stolica Martyniki, nazywana Małym Paryżem Małych Antyli, żyje w cieniu swej kosmopolitycznej przeszłości oraz pobliskiego wulkanu, który zniszczył miasto prawie sto lat temu. Wyspiarze zaczęli odbudowę krótko po erupcji, dzięki czemu większa część Saint-Pierre, ze swymi balkonami z kutego żelaza i charakterystycznymi drzwiami i tak przesiąknięta jest secesyjnym urokiem.

Na wystawie Muzeum Wulkanologicznego (Musée Vulcanologique) zobaczyć można różne intrygujące przedmioty pochodzące z erupcji 1902r.: skamieniałe ziarenka ryżu czy kropla stopionych gwoździ. Jeśli to nie wywarło na tobie dostatecznie mocnego wrażenia, kawałek drogi stąd znajdują się ruiny starego teatru. Możesz wspiąć się po symetrycznych, bliźniaczych schodach i obejrzeć to, co pozostało z parteru budynku.

Na Anse Turin - długiej, szaropiaskowej plaży, leżącej na południe od Saint-Pierre - mieści się Muzeum Gauguina (Musée Paul Gauguin), świątynia wystawiona jednemu z wielkich malarzy postimpresjonizmu. Można tu obejrzeć pamiątki po artyście, listy oraz reprodukcje jego obrazów - tych namalowanych na pobliskiej plaży podczas pięciomiesięcznego pobytu Gauguina na Martynice w 1887r.

Trasa Route de la Trace
Route de la Trace wiedzie szlakiem przetartym przez jezuitów, którzy w XVIIw. wędrowali przez góry na północ od Fort-de-France. Ciągnie się on przez pełne wysokich drzewiastych paproci lasy deszczowe, porastające anturium wzgórza, między kępami bambusowymi oraz po wschodnich zboczach szczytów wulkanicznych łańcucha górskiego Pitons du Carbet. Wyspiarze powiadają, że swój zygzakowaty bieg szlak zawdzięcza upodobaniu, jakim jezuici darzyli rum.

W pobliżu stolicy stoi kościół Balata, proporcjonalnie zmniejszona replika paryskiej Bazyliki Sacré-Coeur. Z rzymsko-bizantyjskiej kopuły roztacza się widok na Fort-de-France i dalej, aż do ośrodków wypoczynkowych w Pointe du Bout.

Nieopodal znajduje się Jardin de Balata, leżący w środku dżungli ogród botaniczny, pełen ścieżek kluczących między drzewami i kwiatami tropikalnymi.

Les Salines
Jeśli szukasz plaży, udaj się na dziki, południowy cypel wyspy i rozłóż ręcznik w Les Salines, powszechnie uważanej za najlepszą plażę Martyniki. W okolicy jest dość sucho, co oznacza, że słońce świeci tu częściej niż w innych rejonach wyspy. W weekendy i podczas wakacji na plażę ściągają tłumy turystów, jest ona jednak wystarczająco duża by wszystkich pomieścić i nikt nie odczuje tu przeludnienia.

Nazwa Les Salines wywodzi się od Étang des Salines - dużego, słonego stawu leżącego w pobliżu. Uważaj na trujące koniszały rosnące na plaży, zwłaszcza na jej południowo-wschodnim krańcu. Większość tych drzew oznaczona jest czerwoną farbą.

W wyspiarskiej kuchni, języku, muzyce oraz obyczajach dominuje francusko-indiańska tradycja kreolska. Chociaż francuski jest językiem urzędowym, większość mieszkańców Martyniki mówi również po kreolsku. Powstał on na bazie języka pierwszych osadników, nosi poza tym ślady wielu narzeczy używanych przez afrykańskich niewolników.

Biguine (lub beguine) to powstały na Martynice w latach 30. XXw. afro-francuski gatunek muzyki tanecznej z rytmem bolera. Bardziej współczesny wytwór francuskich Małych Antyli to zuk, który opiera się na biguine, jak również na innych regionalnych formach ludowych. Jego taneczny rytm przyniósł mu w Europie popularność równą tej, jaką cieszy się na Karaibach.

W latach 30. XXw. wyłonił się literacko-filozoficzny ruch Négritude, głównie pod wpływem twórczości literackiej urodzonego na Martynice Aimé Césaire'a, poety i wieloletniego mera Fort-de-France.

Négritude usiłował wzmocnić poczucie wartości społecznej i kulturowej czarnych wyspiarzy i przywrócić więzy z tradycjami afrykańskimi, tępionymi przez kolonistów francuskich.