Class Afloat

 

 

Dane pobrano z książki: Kazimierz Robak (faktografia Wojciech Przybyszewski) – Szkoła; Rover Press 1995

English text

 

 

CANADIAN CLASS AFLOAT I

 

Po zakończeniu rejsu „Śladami starych kultur” (czerwiec 1984) armatorem„Pogorii” żaglowca została spółka Interster Yachting, która przejęła jednostkę od Polskiego Związku Żeglarskiego.
Nowy armator (nie mylić z „właścicielem”, tym bowiem od początku istnienia barkentyny był Skarb Państwa i występujący w jego imieniu Komitet ds. Radia i Telewizji ), rozpoczął swą działalność od dużego kontraktu: „Pogoria” została wyczarterowana kanadyjskiej szkole morskiej West Island College z Montrealu na 9 miesięcy za ok. 350 tysięcy dolarów USA. Kontrakt gwarantował ponadto zatrudnienie minimalnej polskiej załogi (8 osób z kapitanem włącznie), niezbędnej do prowadzenia żeglugi i utrzymania sprawności mechanizmów i ożaglowania. Jednym z warunków kontraktu było „przeprowadzenie Pogorii z Polski do Kanady”, jak to określił kpt. Krzysztof w liście do Papug, które skorzystały właśnie na tym.

West Island College, który skierował na „Pogorię” 40 uczniów i uczennic, bez żenady skopiował niemal dosłownie polską Szkołę Pod Żaglami, powtarzając nazwę, program i założenia przedsięwzięcia, notabene wciąż bulwersującego polską opinię publiczną.
Podczas gdy rodzimi znawcy roztrząsali moralność i zasadność takiego właśnie wykorzystania „Pogorii” w sezonie praktycznie dla niej martwym, Kanadyjczycy zaczęli działać: projekt uznali za swój, nie wspominając w informatorach i materiałach reklamowych (po części dosłownie przepisanych i przerysowanych z oryginału polskiego) ani słowem o swych polskich poprzednikach, ani o rzeczywistym autorze pomysłu – Krzysztofie Baranowskim. Dopiero po interwencji polskiej załogi, już w czasie rejsu, do określenia „pierwszy” Kanadyjczycy zaczęli dodawać (i to tylko w obecności Polaków): „w krajach zachodnich”.

Rejs odbył się w dniach: 9 IX 19856 VI 1986. Żaglowcem dowodzili kolejno:

Krzysztof BARANOWSKI (Gdynia – Montreal – Ateny)

Jerzy RAKOWICZ (Ateny – Montreal)

Andrzej MARCZAK (Montreal – Gdynia).

Do Gdyni „Pogorię” przyprowadziła ośmioosobowa załoga polska .

 

CANADIAN CLASS AFLOAT II

W odróżnieniu od Polski – w Kanadzie pomysł chwycił. 17 maja 1987 „Pogoria” po raz drugi wypłynęła z gdańskiego portu w kanadyjskim czarterze. Tym razem Canadian Class Afloat organizowana przez ten sam West Island College, trwała 16 miesięcy. Trasa prowadziła dookoła świata przez Kanał Panamski.

Kapitanem żaglowca był Andrzej Marczak.

 

CANADIAN CLASS AFLOAT III

Nie mając szczęścia w Polsce, Szkoła Pod Żaglami stała się za to instytucją w Kanadzie. West Island College z Montrealu po raz trzeci wyczarterował „Pogorię” dla swoich studentów.

Pod dowództwem kpt. Andrzeja Marczaka, Kanadyjczycy wyruszyli 25 lipca 1989 z Gdańska na trasę prowadzącą wokół Bałtyku i Oceanu Atlantyckiego, m.in. przez: Leningrad (ZSRR), Helsinki (Finlandia), Sztokholm (Szwecja), Oslo (Norwegia), Inverness (Wielka Brytania), Reykjavík (Islandia), Cape Ferwell (Grenlandia), Burin i Luisbourg (Kanada), Providence (USA), Pointe-à-Pitre (Gwadelupa), Caracas (Wenezuela), San Blas (Panama), Puerto Limón (Kostaryka), Montego Bay (Jamaica), Belém i Amazonka (Brazylia), Freetown (Sierra Leone), Dakar (Senegal), Port Etienne (Mauretania), Santa Cruz (Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania), Tanger (Maroko), Gibraltar (Wielka Brytania), Kadyks (Hiszpania), Porto (Portugalia), St. Malo (Francja), Plymouth (Wielka Brytania), Helgoland, Hamburg i Lubeka (RFN).

Rejs zakończył się 11 czerwca 1990 w Gdańsku.

Kanadyjczycy z West Island College wypożyczali do swojej szkoły na morzu „Pogorię”, póki w roku 1992 nie dorobili się własnego żaglowca, którym jest wybudowana w szczecińskiej stoczni barkentyna „Concordia”.