Stanisław Potempski

Polish Secret Army 1943

Polonia Restituta - Star

Polonia Restituta - Cross

 

Stanislaw Potempski - Other Decorations

 

Polski

  English

Decoration of Stanislaw Potempski by the President of Poland Lech Kaczynski

Dekoracja Krzyżem przez

Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

W dniu 2 sierpnia 2009 roku, w ramach uroczystości

65-tej rocznicy Powstania Warszawskiego

na terenie Muzeum Powstania

Prezydent Lech Kaczyński wręczył

Stanisławowi Potempskiemu

Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski

On August 2, 2009 Stanislaw Potempski

on the grounds of the

Warsaw Rising 1944 Museum

by the President of Polish Republic -

Lech Kaczynski

has been presented with Polania Resticuta

Museom of Warsaw Rising Tower

Wieża Muzeum

General Zbigniew Ścibor-Rylski

Prezes Związku Powstańców Warszawskich

gen. Zbigniew Ścibor-Rylski

Director Jan Ołdakowski of the Warsaw Rising Museum

Dyrektor Muzeum

Jan Ołdakowski

President of Warsaw Hanna Gronkiewicz-Waltz

prezydent Warszawy

Hanna Gronkiewicz-Waltz

 

Jeden z wielu artykułów w

Stołecznej Gazecie Wyborczej

z dnia 3 sierpnia 2009.

Po 65 latach honory dla walczących

Tadeusz Gajcy, Zdzisław Maklakiewicz i generał „Monter” to tylko niektórzy uczestnicy zrywu sprzed 65 lat, którym prezydent RP Lech Kaczyński przyznał odznaczenia podczas wczorajszej uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego.
- Powstanie to symbol wielkiej, żar1iwej miłości do ojczyzny - mówił gen. Zbigniew Ścibor-Rylski i apelował, by pamięć o nim przechowywały pokolenia. Prezydent Lech Kaczyński uznał, że zryw w 1944r. dorósł do tego, by stać się mitem.
Z jego rąk odznaczenie odebrał m.in. Henryk Chmielewski "Jupiter”, czyli Papcio Chmiel, znakomity grafik i serii komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek". Po uroczystości otoczył go spory tłumek, prosząc o autografy z rysunkiem Tytusa.
Część powstańców uhonorowano pośmiertnie. Generał Antoni Chruściel „Monter”, faktyczny dowódca sił powstańczych został wyróżniony Orderem Odrodzenia Polski, Tadeusz Gajcy, młody wybitny poeta czasów okupacji - Krzyżem Komandorskim, a Zdzisław Maklakiewicz, znakomity powojenny aktor- Krzyżem Oficerskim.
- Odebrałem pośmiertne odznaczenie dla ks. Jerzego Baszkiewicza, kapelana grupy "Kampinos” - mówił „Gazecie” proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela ks. Bohdan Bartołd. - Kapelan nie miał żadnej rodziny i Kancelaria Prezydenta zwróciła się z tym do mnie. Zawieszę odznaczenie jako wotum w kaplicy Baryczków - postanowił. Największym skarbem tego miejsca jest gotycki krucyfiks który w swych dziejach po trzykroć cudownie ocalał. Po raz pierwszy w XVI w., ponownie podczas katastrofalnej w skutkach burzy w 16O2r. i wreszcie w czasie Powstania Warszawskiego, kiedy to figura Ukrzyżowanego została zdjęta z ołtarza i schowana przed Niemcami. Jedna z legend mówi, że postać Chrystusa z odjętymi rękami ukryto pod prześcieradłem na noszach w szpitalu powstańczym. Na martwego „powstańca” Niemcy nie zwrócili uwagi.