Artykuł nieopublikowany

 

Holografia Polska

 

Holografia Polska

Publication

An article not published

 
W ostatnich latach hologramy używane są coraz częściej w walce z nieuczciwą konkurencją która na skalę masową podrabia markowe wyroby. Można je naklejać na perfumy, sprzęt el techniczny, komputery, kosmetyki i inne przedmioty wymagające potwierdzenia oryginalności. Hologramy służą też do zabezpieczania przed fałszerstwem różnego rodzaju dokumentów, bank i kart płatniczych. W Polsce używa się ich również do potwierdzania legalności wy fonograficznych. Stąd związki Stowarzyszenia NFP z jedyną w Polsce firmą produkującą zabezpieczenia holograficzne - Holografią Polską sp. z o.o.
Istniejąca od 1993 roku firma Holografia Polska mieści się we Wrocławiu, w jednym z d na Starym Mieście. W drukarni na pierwszym piętrze kilka osób nadzoruje wytwarzanie tajemni srebrzystych znaczków dających trójwymiarowy obraz, błyskający całą gamą psychodelicznych kolorów. Najważniejszą maszyną jest drukarka termiczna, nieco większa niż masywne b Obsługujący ją pracownik objaśnia tajniki jej działania. Specjalna folia termoplastyczna przez przez zestaw rolek, zapewniający jej odpowiedni naciąg i podawana jest pod nagrzany do temperatury 130 stopni walec matrycy. Inna maszyna, sprzęgnięta z komputerem służy do numerowania hologramów, jeszcze inna, z niezwykłą dokładnością nacina ich ostateczny kształt.
Drukowanie hologramów podobne jest do innych procesów drukarskich, tyle że ZE nakładania barw, tłoczy się mikrostruktury obrazu na folii poliestrowej, powleczonej od spodu przezroczystą warstewką aluminium. Wytłoczoną folię zabezpiecza się nakładając na nią warstwę ochronną pokrytą specjalnym klejem. Próba odklejenia raz naklejonego hologramu kończ rozwarstwieniem warstw ochronnych i zniszczeniem aluminium na którym wytłoczony jest hologram.
W bardzo dużym uproszczeniu można powiedzieć, że hologram to precyzyjnie wykonany drobniuteńkich prążków, jakby wydłużonych kryształków, stłoczonych w pozornym bezładzie ich położenie jest jednak dokładnie wyliczone przy pomocy skomplikowanych programów komputerowych. Prążki posiadają też bardzo ściśle określony kierunek. Na ekranie komputera wyglądają jak żelazne wiórki rozrzucone wokół magnesu. Można je porównać do zbioru milionów mikroskopijnych lusterek, lub raczej odłamków. Od ich długości i kierunku ułożenia zależy w jaki sposób odbije się od nich światło i jaki obraz zobaczymy.
Jak wyjaśnił dr. Stępień z Politechniki Warszawskiej, który jest pracownikiem Hol( Polskiej i twórcą opatentowanej technologii HoloMax, od odległości pomiędzy prążkami zależy barwy odbije dany prążek. Kierunek ułożenia prążków i ich długość decyduje o tym, co zobaczy' powstałym obrazie. Dzięki użyciu technologii HoloMax, projektant hologramu, może, wkompom obraz hologramu dodatkowe zabezpieczenia trudne do zauważenia przez osoby niepowołane. Powstały w komputerze obraz hologramu przenosi się, przy pomocy promieni laserowy szklaną płytę (podobnie jak obraz w telewizorze), pokrytą warstwą materiału światłoczułego. Za od intensywności naświetlenia materiału, jest on mniej lub bardziej wypłukiwany w prc wywoływania, przez co tworzy plastyczny negatyw matrycy. Samą matrycę wykonuj( konwencjonalnymi metodami galwanicznymi.
Prezes Holografii Polskiej pan Bogusław Stich dodaje, że każdy zaprojektowany hol( zgłaszany do jest do Hologram Image Register w Londynie, ogólnoświatowego biura reje hologramów. Podobnie jak wszystkie liczące się firmy holograficzne na świecie, H.P. jest zrzesz IHMA (International Hologram Manufacturers Association). - Jesteśmy również członkiem międzynarodowych organizacji działających na forum zabezpii przed fałszerstwami kontynuuje prezes, a nasza technologia HoloMax, jest opatentowana krajach i wyróżniona nagrodą IHMA za doskonałość w dziedzinie produkcji hologramów.
Holografia Polska sp. z o. o. jest jedną z pierwszych firm krajowych firm, przyjętych w poc; członków Stowarzyszenia NFP. Jej związek z przemysłem fonograficznym jest oczywisty: wszystkie płyty wydawane przez wytwórnie zrzeszone w Stowarzyszeniu NFP są zaopatrzone w hologramy produkowane przez

Polskiej pan Bogusław Stich dodaje, że każdy zaprojektowany hol( zgłaszany do jest do Hologram Image Register w Londynie, ogólnoświatowego biura reje hologramów. Podobnie jak wszystkie liczące się firmy holograficzne na świecie, H.P. jest zrzesz IHMA (International Hologram Manufacturers Association). - Jesteśmy również członkiem międzynarodowych organizacji działających na forum zabezpieczeń przed fałszerstwami kontynuuje prezes, a nasza technologia HoloMax, jest opatentowana krajach i wyróżniona nagrodą IHMA za doskonałość w dziedzinie produkcji hologramów.
Jej związek z przemysłem fonograficznym jest oczywisty: wszystkie płyty wydawane przez wytwórnie zrzeszone w Stowarzyszeniu NFP są zaopatrzone w hologramy produkowane przez Holografię Polską. Jednym zdaniem jest to firma wykonująca przysłowiową" robotę".

Marek Potempski