Materiały niepublikowane

Stowarzyszenie Niezależna Fonografia Polska

Niezależna Fonografia Polska  

Minął rok działalności Stowarzyszenia Niezależna Fonografia Polska, jest więc świetna okazja aby spojrzeć na nasze działania z perspektywy czasu. Jedną z pierwszych publikacji wydanych przez Stowarzyszenie NFP była notatka, przedstawiona dziennikarzom na konferencji prasowej zorganizowanej z okazji powstania Stowarzyszenia NFP. Mówiła ona o najważniejszych celach jakie postawiło sobie stowarzyszenie.

Na pierwszym miejscu znalazły się działania na rzecz rozwoju polskiej kultury muzycznej, ułatwianie działalności wydawniczej. Trzeba przyznać, że ten punkt był realizowany przez cały rok i mamy w tej dziedzinie osiągnięcia, których nie musimy się wstydzić. Zaczynając od wykonawców niekomercyjnych; Stowarzyszenie NFP przyczyniło się do wydania znakomitego CD kwartetu jazzowego KaPeLa Yanina 2001. Zespół składa się z młodych częstochowskich muzyków pod wodzą Janusza Yaniny Iwańskiego. Dzięki silnemu poparciu ze strony Stowarzyszenia wytwórnia SelleS zdecydowała się na wydanie tej wielce wartościowej płyty. Dziś jest ona jedną z najatrakcyjniejszych płyt jazzowych wydanych tego roku w naszym kraju. Lider zespołu, znany wirtuoz gitary_Janusz Iwański zdecydował, że to właśnie u nas znalazł najlepsze warunki do wydania płyty, czego efektem jest znakomite nie tylko muzycznie, ale i graficznie (co rzadko się zdarza w wypadku płyt muzyki niekomercyjnej) wydawnictwo, plasujące tą płytę na prawdziwie światowym poziomie.

Chciałbym też wspomnieć, że Yanina skierował do nas swoje kroki zachęcony faktem wydania innej znakomitej płyty z tego gatunku „Purple Sun" Quintetu Tomasza Stańki. Inicjatorem tej akcji był ówczesny vice Prezes Stowarzyszenia NFP Milo Kurtis, który wcielił się w rolę producenta muzycznego, a płyta również została wydana przez wytwórnię SelleS.

Zadanie popierania młodych talentów przez Stowarzyszenie NFP zaakcentowaliśmy zgłaszając prawie trzydzieści kandydatur do obu konkursów tegorocznego Festiwalu Opolskiego. Robiliśmy to zupełnie bezinteresownie, a nawet ponosząc pewne koszty organizacyjne, które były wynikiem wielu międzymiastowych rozmów, przeprowadzonych z kandydatami, wyjaśniając zawiłości regulaminu i koordynując kontakty z organizatorem konkursu, którym była TVP. Z niektórymi z kandydatów wiązaliśmy wielkie nadzieje, nawet na zwycięstwo w konkursie. Jednak okazało się, że czasami znakomici, rokujący wielkie nadzieje, wykonawcy mogą być niedocenieni przez komisję artystyczną festiwalu. W efekcie w Opolu widzieliśmy tylko dwie ze zgłoszonych przez Stowarzyszenie NFP kandydatur; znakomitą Kapelę z Żywca i Justynę Świrniak. Czując, że werdykt komisji artystycznej był krzywdzący dla wielu wykonawców, Stowarzyszenie NFP wraz z wytwórnią SelleS, wystąpiło z bardzo -- ciekawą inicjatywą. Zorganizowaliśmy koncert dla odrzuconych oraz wydaliśmy w błyskawicznym tempie płytę 2 Good 4 Opole, prezentującą najlepszych naszym zdaniem kandydatów. Daliśmy tym dowód, że sprawa pomocy młodym wykonawcom na prawdę jest jednym z celów naszego działania. Idea naszego koncertu została trafnie oceniona przez instytucje medialne i podchwycona przez wiele stacji radiowych jako szansa złamania hegemoni wysłużonej ekipy TVP. Otrzymaliśmy głosy silnego poparcia dla naszej inicjatywy od wielu rozgłośni radiowych i w ten sposób zrodził się nowy cel

dla naszego stowarzyszenia jakim jest zorganizowanie niezależnego konkursu piosenki dla młodych wykonawców.

Popieramy nie tylko młode talenty. Wśród wykonawców którymi opiekuje się Stowarzyszenie jest Staszek Śnieżko, niezwykle oryginalny wokalista naturszczyk, poeta, muzyk i kompozytor, który przekroczył już czterdziestkę. Jest członkiem Stowarzyszenia NFP. Jako ciekawostkę chciałbym dodać, że chórki w zespole Staszka śpiewane są przez dwie związane z nami wokalistki - Ewę Konarzewską, której składamy życzenia z okazji pierwszej rocznicy pracy na stanowisku Dyrektorki Biura Rady Naczelnej Stowarzyszenia i Beatę Kossowską, która była naszą kandydatką do Opola. Oprócz tego, że wspaniale śpiewa, znakomicie gra na harmonijce ustnej.

Bardzo wyraźnie zaznaczyliśmy naszą działalność na polu wałki z kłamliwą kampanią, prowadzoną przez „majors". Akcja ta miała na celu wmówienie społeczeństwu, że zgodne z prawem wydawanie płyt z nagraniami z przed 1974 roku jest aktem równoznacznym z piractwem. Na skutek naszych publikacji, oraz wielu wyjaśniających listów kierowanych do środowisk opiniodawczych, nawet na seminarium antypirackim zorganizowanym przez „majorsów" dla sędziów i prokuratorów, otwarcie mówiło się, że jest to zupełnie legalny proceder. Dzięki temu można już bez obaw produkować tanie krążki z nagraniami. klasyki rocka, jazzu i muzyki rozrywkowej. A jeszcze do niedawna firmy produkujące tego typu nagrania narażone były na „odwetowe" akcje ze strony policji - .ZPAV-u, która korzystając z efektów przeprowadzonej wcześniej akcji mydlenia oczu opinii publicznej i organom ścigania, nękała wytwórnie takie jak SelleS, czy Silesia.

Stowarzyszenie NFP czynnie zajęło się obroną praw wytwórni Silesia Digital Sound, której tłocznia i magazyny zostały zajęte i zaplombowane przez oddziały policji, prowadzone przez szefa ZPAW-owskiej brygady antypirackiej p. Kozłowskiego. Popełniono wtedy wiele uchybień proceduralnych, o których nasz prawnik w oficjalnym piśmie poinformował minister sprawiedliwości Hannę Suchocką. Wynikiem wystosowanego przez nas zażalenia była kontrola w prokuraturze rejonowej wrocławskiej dzielnicy Krzyki. Co prawda otrzymaliśmy później pismo z prokuratury krajowej wyjaśniające, że wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującą procedurą (na co nasz prawnik złapał się za głowę), tym niemniej sprawa wobec Silesia Digital Sound została umorzona. Wyraźnie daje się zauważyć spadek aktywności odwetowych działań „brygady antypirackiej". Brygada zaczęła działać z większą ostrożnością i poszanowaniem prawa. Opisywany tu fakt zmiany stanowiska brygady ZPAV możemy przypisać naszym działaniom. Jej członkowie wiedzą już, że nie mogą dłużej działać tak jak dawniej, czyli uznając siebie jako nieomylną i niczym nie zagrożoną wyrocznię.

Stowarzyszenie NFP włączyło się w akcję hologramowania wydawnictw fonograficznych. Stało się tak dlatego, że istnieje wiele zastrzeżeń co do zasad i sposobów wydawania hologramów przez ZPAV. Mamy więc własne, wyprodukowane w Polsce hologramy z logo Stowarzyszenia. Niestety, koalicja ZAiKS - ZPAV, uciekając się do praktyk monopolistycznych, zmusza producentów do zaopatrywania się w hologramy ZPAV, pod groźbą nie wydania licencji na przyszłe wydawnictwa. Jest to oczywiście niezgodne z prawem, ale historia zna mnóstwo przypadków, kiedy wielki i silny nie liczył się z niczym. Historia pokazuje również, że podobne akty traciły swą moc, szczególnie w miarę budzenia się świadomości i odwagi u tyranizowanych. To, co

niezgodne z prawem, przestawało obowiązywać. Podobną przyszłość będzie miało zmuszanie producentów do zakupu hologramów ZPAV. Zwiększająca się liczba sprzeciwów wobec polityki wydawania hologramów ZPAV powoduje, że coraz więcej firm jest zainteresowanych hologramami SFNP. Ostatnio do grona członków Stowarzyszenia dołączyła jedna z największych krajowych, firm fonograficznych -Polonia Records. Jej właściciel, nie ulegając pogróżkom, zdecydował się (za namową naszych prawników) na otwarty protest przeciwko samowoli koalicji ZPAV- ZAIKS i mimo to otrzymał licencje o które się ubiegał. Wierzymy więc, że wkrótce hologramy SFNP pojawią się nie tylko na płytach SelleS `a i Polonii, ale i na wielu innych wydawnictwach.

Działalność naszego stowarzyszenia znana jest MKiS, gdyż od początku naszego istnienia prowadzimy korespondencję informującą ministerstwo o swoich działaniach. Najwyraźniej są one doceniane na „wysokich szczeblach" skoro minister kultury poprosił nas o zaopiniowanie ministerialnego projektu ustawy o prawie autorskim. Kilka z naszych uwag zostało zaakceptowanych i wprowadzonych do projektu.

Na zakończenie miła wiadomość dla fonofilów. Ukazał się długo oczekiwany Katalog Wydawnictw SFNP. Członkowie stowarzyszenia mogą zgłaszać swoje płyty do katalogu. Zgłoszone wydawnictwa zostają objęte wspólną dystrybucją wysyłkową na bazie stworzonej przez wytwórnię SelleS. A więc mamy też wspólną dystrybucję. Jeszcze jeden dobry powód dla niezdecydowanych, aby starać się o członkostwo w Stowarzyszeniu NFP.

Tak w przybliżeniu wyglądał rok naszej działalności. Może nasz trud nie przyniósł tak spektakularnych wyników jak ambitnie zakładaliśmy, ale zdecydowanie zaznaczyliśmy swoją obecność na rynku fonograficznym. Dojrzewamy, nabieramy doświadczenia i rośniemy w siłę na następne lata. Przed nami nowy rok działań i mnóstwo nowych celów, między innymi realizacja niezależnego konkursu piosenki dla młodych wykonawców i zorganizowanie ekspozycji Stowarzyszenia NFP na targach MIDEM 2000 do którego zapraszamy wszystkich członków Stowarzyszenia i tych którzy dopiero chcą do nas dołączyć.